Про психологічне виживання в умовах кризи

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 93%

Сучасний світ ХХІ століття має досить багато різноманітних можливостей та перспектив розвитку людства. Але, нажаль, саме зараз ще більше загострюються етнічні, соціальні, економічні протиріччя, які призводять до світової та локальних криз. Цей процес, як в індивідуальному, так і в загальному випадках, має таку послідовність: стрес > фрустрація > конфлікт > криза.  Ці фактори не найкращим чином позначаються на психологічному та фізичному стані пересічних громадян: їх зубожінням, загостренням криміногенної ситуації в країні, війною, демографічною кризою, перевищенням смертності над народжуваністю, спалахом депресій та психічних розладів, суїцидальних вчинків тощо. Все це потребує вкрай уважного ставлення відповідних спеціалістів до вказаних проблем задля вирішення посталих запитань та налагодження гармонійного існування людства в цілому. Задля цього безумовно потрібно шукати конструктивні шляхи розв’язання протиріч розвитку, їх трансформації в продуктивні і толерантні форми існування. Як казали мудрі люди: “дорогу осилить той, хто йде”.

Наприклад, в китайській мові слово “криза” складається з двох ієрогліфів, які перекладаються як “небезпека” та “можливість” і тлумачиться як “повний небезпеки шанс”. Також ще Альберт Ейнштейн казав: “неможливо вирішити проблему, знаходячись на тому ж рівні, на якому вона виникла. Необхідно піднестися над нею, піднявшись на наступний рівень”. В арсеналі шляхів подолання кризових станів є, так званий, метод “жаби в сметані”, який наголошує на тому, що немає безвихідних ситуацій, людина повинна завжди шукати вихід із найскладніших ситуацій і боротися до кінця. А заснований він на притчі про двох жаб, які потрапили в глечик зі сметаною. Одна з них, вважаючи положення безнадійним, припинила боротьбу і загинула. Інша – продовжувала боротися до кінця, вона намагалася вистрибнути з глечика, завзято працювала лапками, збила зі сметани масло і в результаті змогла вибратися на волю. Цей метод має аналогію у відомому експерименті: в горизонтально лежачу пляшку помістили бджіл і мух. Начебто “мудрі” бджоли, почали наполегливо, до повного виснаження битися об скло в безнадійних пошуках виходу, а “дурні” мухи – хаотично метатися у  пляшці і через декілька хвилин вирвалися на свободу. Це говорить про те, що у складній, неординарній ситуації рідко вдається вирішити проблему традиційним способом, потрібно шукати нові, нетривіальні методи, і постійно бути в пошуку.

Нравится статья?
Як відомо, людина, котра користується лише однією стратегією поведінки в житті буває дуже обмеженою в своїх виборах та можливостях. Звичайно ж, якщо у неї дуже тверде чоло, то вона може колись та й проб’є стіну, але витратить на це дуже багато часу та свого здоров’я. Також з еволюції видів живих істот відомо, що виживають не ті, котрі найсильніші та найбільші, а ті котрі найбільш швидше вміють пристосовуватися до змін оточуючого середовища. Приклад з динозаврами нам добре відомий з підручників біології. Адже відомо, що в природі на кожну силу знайдеться ще більша груба сила, а от мудрих значно менше. То чи качати м’язи, чи розвивати розум або духовність чи тікати від реальності – то вже вибір кожного. Але не забуваємо про принцип зворотного зв’язку, за яким наші дії потрібно завжди узгоджувати з наслідками від них в оточуючих нас людях та в світі. Адже навіть незначні зміни в нас за “ефектом метелика” можуть викликати непередбачувані зміни в оточуючому світі…

Пам'ятайте, що життя вчить нас мовою подій і обставин – таким чином воно хоче щось сказати особисто вам саме цією кризовою ситуацією! Одне із головних правил психології нас учить: „Ніколи не звинувачуйте себе за минулі помилки, бо тоді ви зробили усе, що могли, у межах того, що знали і вміли”. Припиніть вважати подію, що з  вами  трапилася  невдачею. Вдала вона чи ні – ви зможете взнати тільки через роки. Втрата роботи може обернутися здобутком прибуткового чи цікавого бізнесу, зрада чоловіка – знайомством і життям із чудовою і люблячою людиною, яка краща за попередника. Втрата власної оселі обернеться переїздом на нове місце проживання,  в інше місто де ви знайдете свою справу, свою сім’ю, своє щастя.

Сохранить себе или поделиться с друзьями?
З історії  відомий принцип великого Леонардо да Вінчі: «Дивитись у майбутнє». Наприклад, уявіть себе, що ви знаходитесь у майбутньому і дивитесь назад, у минуле. У майбутньому ваша проблема уже давно вирішена, залишається лише пригадати шлях до вірної відповіді. Не бійтеся дивитися вперед і вірити, що будь-яка проблема, може бути вирішена. Тільки вирішувати її треба… з кінця!

Віталій Заіка,  
практичний психолог,
Східноєвропейський інститут психології (Україна-Франція),
м.Київ.
 

Хотите первыми узнавать о полезных и интересных статьях на сайте?

или получать уведомления на электронную почту?