Богдан Божук

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 90%

Божук: Війна, безробіття, підвищення цін…Війна, безробіття, підвищення цін… – все це впливає на психічний стан і соматичне здоров’я людини. Роздратованість, стрес, депресія, хронічна втома стали повсякденними супутниками нашого життя. Відомо, що майже всі соматичні захворювання обумовлені психологічним дисбалансом. Що робити в такій критичній ситуації, щоб не довести свій організм до хвороб, які необхідно буде лікувати за допомогою фармакологічних засобів або навіть хірургічним шляхом? Звичайно, в стресових умовах кожна людина знаходить свій спосіб подолання: жінки шукають спілкування з близькими та знайомими, чоловіки нерідко, як релаксуючий засіб, використовують алкоголь. Але на сьогоднішній день існує перевірений, ефективний та оптимальний шлях виходу із складної життєвої ситуації – це звернення за психологічною допомогою.

На мою думку, майже кожна людина потребує консультативної допомоги психолога, але далеко не всі це усвідомлюють. На теренах нашої країни вже існує вдосталь кваліфікованих спеціалістів, які дійсно стали професіоналами своєї справи – до них відносяться психологи, лікарі-психологи та психотерапевти.

При виборі психолога, головне знайти професіонала, здатного надати ефективну допомогу. Яким чином підійти до вирішення проблеми пошуку спеціаліста, якому можна буде довіритися?

  1. Першим пунктом під час вибору має стати освіта. Фахівець обов’язково повинен мати вищу освіту відповідного напрямку (психолог, практичний психолог – гуманітарна освіта; лікар-психолог, психотерапевт – медична освіта).
    Слід пам’ятати, що гуманітарний психолог не має права ставити клінічний діагноз, лікувати та призначати фармакотерапію; психотерапевтом в нашій державі має юридичне право називатись виключно перевчений психіатр. Лікар-психолог працює з психічно здоровими людьми, які мають соматичні та психосоматичні захворювання або тимчасові зворотні психічні порушення (неврози, депресії, тривожні розлади тощо).
  2. Освіта для психолога – це безперервний процес, тому слід звернути увагу на наявність сертифікатів про післядипломне удосконалення та підвищення кваліфікації з таких напрямків психотерапії, як психоаналіз, гештальт-терапія, когнітивно-поведінкова терапія, арт-терапія, клієнт-центрована тощо.
  3. Під час першої зустрічі з психологом, варто оцінити, чи є контакт з даним фахівцем, а, відповідно, довіра до нього, чи підходять Вам методики його роботи. А після цього вирішити, чи є перспективним подальше спілкування з цим спеціалістом або доречно звернутись до іншого.
  4. У тому випадку, якщо Ви вже розпочали проходження терапії чи консультування і не задоволені результатами, слід прямо озвучити свої потреби з психотерапевтом. Насправді, для кваліфікованого спеціаліста така розмова несе в собі значний ресурс для подальшої психотерапевтичної роботи та він не знехтує прямого обговорення всіх Ваших зауважень.

Нравится статья?
Консультації у лікарів соматичного профілю тривають стільки, скільки існує проблема (біль, неприємні відчуття, дискомфорт тощо). Якою ж має бути тривалість психологічної допомоги? Відповідь є суто індивідуальною, проте є поділ на психологічне консультування, яке передбачає вирішення конкретної проблеми і включає приблизно 5-6 сеансів, та на психотерапію, метою якої є глибинні особистісні зміни, тому вона може тривати місяці і, навіть, роки. Ніхто вас не може примусити відвідувати консультації більше, ніж ви самі цього хочете, проте, коли життя почне змінюватися в кращу сторону, вам самим захочеться подальшого самовдосконалення.Розвиток – це процес динамічний, тому відвідавши індивідуальні консультації, Вас потім можуть привабити групові форми роботи, тренінги, майстер-класи тощо.

Як же зрозуміти, що вам потрібен психолог? Якщо вас хвилюють питання вибору, прийняття рішень, батьківсько-дитячі чи сімейні стосунки, на допомогу прийдуть психологи гуманітарного профілю.

В той же час, існують такі проблеми, з якими слід звертатися до лікаря-психолога, наприклад, відсутність відчуття відпочинку після сну, апатія та слабкість, знижений чи занадто перемінний настрій, проблеми зі сном, наявність таких хвороб як артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, виразка шлунку, бронхіальна астма, шкірні захворювання, ожиріння, анорексія, неприйняття власного тіла і постійне бажання щось в ньому змінювати тощо.

Сохранить себе или поделиться с друзьями?
Головним принципом сучасної медицини – є профілактика. Психологічних розладів та соматичних захворювань дійсно можна уникнути, якщо своєчасно звернутись за допомогою. Ще з часів Гіппократа відомо, що душа і тіло є нерозривними і якщо страждає тіло, то треба шукати що хвилює душу, і навпаки.

Не слід зволікати, якщо Ви знаходитесь у важкій життєвій ситуації!

Бажаю вам здоров’я та сміливості відкрити для себе свій світ психологічної допомоги.

Богдан Божук,
лікар-психолог,
заступник декана
медико-психологічного факультету
Національного медичного університету
імені О.О.Богомольця.

Хотите первыми узнавать о полезных и интересных статьях на сайте?

или получать уведомления на электронную почту?