Виталий Заика

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 89%

Практична психологія – це мистецтво працювати з душею. Саме тому справжній психолог, хороший психолог – це професіонал, котрий на досконалому рівні володіє теоретичними знаннями про психіку людини і відповідно ще й має практичну майстерність їх застосовувати по відношенню до своїх клієнтів, з метою покращення та гармонізації їх душевного життя. Багато в цьому звичайно важать його теоретичні знання, професійні уміння та практичні навички. Без сумніву  психологом не народжуються, а ним стають в процесі навчання у ВУЗі за спеціальністю, проходження базової практики та накопичення власного досвіду взаємодії з людьми. Як і в будь-якій спеціальності, в психології існує свій робочий інструментарій та своя професійна лексика, якими справжній психолог повинен досконало володіти. Це: психологічні тестові методики, проективні методики, психологічні вправи, техніки та знаряддя.

Але найголовнішим знаряддям в його роботі є, звичайно ж, його душа (психіка)! Адже під час психологічного консультування відбувається зустріч двох внутрішніх світів людей: психолога та клієнта. Вони торкаються своїми душами (дотик душі), віддзеркалюють один-одного і від того наскільки професійним буде цей контакт, будуть залежати подальші довіра, зняття бар’єрів та психологічного захисту людини, котра звернулася за допомогою. Саме тут відчувається все – щирість психолога (його відвертість), співчуття, співпереживання (його емпатія), відповідність емоцій його думкам (його конгруентність), бажання зрозуміти та допомогти (його гуманність). Саме тому, на мою думку, психолога треба обирати душею, серцем! Якщо вам психолог неприємний як людина, то відповідно і під час консультування ви не зможете йому відкритися, довірити свій біль, свою душу, своє саме сокровенне. Саме тому, по-перше, під час першого спілкування за кілька хвилин вже може скластися враження про психолога не лише за його словами, але й за підсвідомими сигналами тіла: міміки, жестів, пози, інтонації тощо.

Нравится статья?
По-друге, справжній психолог ніколи не буде обіцяти вам “золоті гори”, позбавлення від порчі, зурочення, позбавлення вінця безшлюбності, моментального позбавлення алкогольної чи нарко- залежності та вирішення усіх ваших проблем. Так діють лише шахраї, котрі бажають заробити на вас за короткий термін часу. Насправді, хороший психолог – це не маг і не чарівник, який одним помахом палички перетворить вас на мільйонера, порядного сім’янина чи завзятого непитущого. Справжній психолог ніколи не буде робити за вас того, що повинні зробити ви самі в процесі інколи важкої роботи над собою, своїм внутрішнім світом, він “не нагодує вас рибою, але дасть вам вудочку та навчить її ловити”. Якщо ви вловили суть сказаного, тоді ви вже знаєте, що психолог нічого не обіцяє, він лише допомагає, якщо у вас є бажання щось змінити в собі та в своєму житті. І тому для перевірки справжнього психолога потрібно йому задати запитання: “Які гарантії вашої роботи та що ви обіцяєте?”

По-третє, психологи – також люди, вони також мають свої сім’ї, батьків, дітей, роботу, будинок або квартиру, присадибну ділянку, друзів, домашніх тварин, депозит або кредит в банку і звичайно ж, усі пов’язані з цим проблеми. Адже всі ми ходимо під сонцем. Але, що їх може відрізняти від звичайної людини, так це, уміння ці проблеми гармонійно долати та не створювати собі нових. Відповідно в психолога можна запитати: “Що його турбує в даний час? Які він має проблеми в житті?”, розпитати про його сфери життя. І найкраща порада – ніколи не обирайте собі в психологи людину, у котрої своїх проблем більше, ніж  у вас, або з тими проблемами, які він не може вирішити і сам. Наприклад, неуспішний психолог в бізнесі, ніколи не допоможе заробляти і вам, нещасливий психолог в сімейному житті, ніколи не допоможе стати вам щасливим тощо. В психології для цього досить важливим є поняття “супервізії”, коли психолог має свого наставника, котрий дає можливість отримати зворотній зв’язок про свою особистість, свою роботу та удосконалити свої навики. Тому це нормально, якщо психолог також може ходити до іншого психолога, відвідувати тренінги та самовдосконалюватися.

Сохранить себе или поделиться с друзьями?
Віталій Заіка,
практичний психолог,
Східноєвропейський інститут психології (Україна-Франція),
м.Київ.